top of page

הכשרת מדריכות מחול אתני - בשיתוף המרכז האקדמי לוינסקי וינגייט

המחול האתני משלב מגוון סגנונות ריקוד מסורתיים מתרבויות שונות- מחול מצרי, מרוקאי, תורכי, הודי, סופי ועוד. שורשיו של המחול האתני מגיעים משבטים שהשתמשו בריקוד לצורכי טקסים, פולחנים, חגיגה ותפילה. בעשורים האחרונים הריקוד התפתח והפך להיות הן תרגול דרכו נשים רבות זוכות להתחבר לגופן ולבטא את עצמן והן סגנון מחול אומנותי המשלב אלמנטים מערביים. הקורס יקנה הכרות מעמיקה עם מגוון תרבויות דרך אומנות המחול והמוסיקה האתניים. לימוד שפת התנועה הייחודית לכל סגנון, המוסיקה והמקצבים האופייניים לו והשילוב ביניהם.

התוכנית מקנה כלים להוראת מחול בדגש על הבנה מעמיקה של הגוף, אופן תנועתו ועבודה נכונה המאפשרת את שכלול היכולת הגופנית והטכנית של התלמידות. פיתוח חשיבה אומנותית ויצירתית של המורה ורכישת כלים לקומפוזיציה, כוראוגרפיה ופרפורמנס. הבנת תהליכים אישיים וקבוצתיים אשר מקנים למורה יכולת ללוות את תהליך ההתפתחות של התלמיד בצורה קשובה, מותאמת אישית ומעצימה.

התוכנית להכשרת מורות מיועדת לנשים בעלות רקע במחול אתני (של שלוש שנים לפחות) אשר מעוניינות להעמיק בעולם המחול והמוסיקה האתנית באופן מקצועי, לשכלל את היכולת הגופנית, להרחיב את השפה התנועתית ולרכוש כלים להוראה.

_D4A8496.JPG

שיעורי התוכנית יכללו-

- התנסות בסגנונות תנועה מסורתיים שונים על מנת להכיר המגוון הרחב של המחול האתני, לצד שיעורים המעודדים פיתוח שפה תנועתית, יכולות אלתור והבעה אישית.

- שיעור מתודיקה שיאפשר בניית מערכי שיעור המותאמים לרמות ואוכלוסיות שונות.

- שיעורי קומפוזיציה, כוראוגרפיה וכלים ליצירה.

- שיעורים עיוניים בתולדות המחול האתני.

- שיעור מוסיקה וקצב שמטרתו להכיר את המקצביים המסורתיים הבסיסיים של המחול האתני תוך לימוד נגינה על תוף מסגרת.

- שיעורי אנטומיה פיזיולוגיה וקינסיולוגיה (בזום).

 

 

_D4A8400.JPG

 מבנה תוכנית הלימודים

הלימודים יתקיימו בימי ראשון בין השעות 09:00-16:00,  אוקטובר -יוני, ב"מקאמאת-בית הספר למוסיקה מן המזרח" בצפת. הלימודים יכללו-

300 שעות לימוד שיתפרסו על 30  ימי לימוד בימי ראשון. 

קורס עזרה 1 המקנה תעודת מגיש עזרה 1 בסיסית.

מפגשי זום של אנטומיה ופיזיולוגיה בימי שני בערב.

פירוט השיעורים ומורות התוכנית

מתודיקה ויסודות המחול האתני עם גאיה שמעוני

נלמד את יסודות המחול האתני וכיצד להנגישם באמצעות דרכי הוראה שונות. השיעורים יתבססו על הכרות מעמיקה עם האנטומיה של הגוף, כיצד ניתן ליצור תנועה נכונה ולשכלל את היכולת. נלמד כיצד לבנות מערכי שיעור מותאמים לרמות ואוכלוסיות שונות. 

גאיה שמעוני- מטפלת בתנועה, רקדנית, יוצרת ומורה למחול. ב2015 הקימה את "הבית לתנועה", סטודיו למחול ותנועה בקיבוץ עמיר. ב2017 הקימה ומאז מנהלת תוכניות לימוד שנתיות למחול- "המגמה למחול אתני במקאמאת" ו"פינה- סדנא להכשרת רקדנים יוצרים". ב2022 הקימה תוכנית להכשרת מורות למחול בשיתוף עם המרכז האקדמי לוינסקי וינגייט. בוגרת תואר ראשון בפסיכולוגיה וכלכלה, תואר שני בטיפול בתנועה וכיום סטודנטית לפסיכותרפיה. מטפלת בתנועה בבית חולים זיו בצפת. 

הבעה במחול אוריינטלי עם מירי אלון

המחול האתני מצריך מיומנויות אלתור והבעה אישית. נלמד כיצד ניתן לשכלל מיומנויות אלו אצל התלמידות, לעודד יצירתיות ולאפשר להן לבטא את עצמן דרך השפה של הגוף והתנועה.

מירי אלון- מורה להבעה במחול אוריינטלי מעל ל40 שנים. בוגרת בית הספר לחינוך גופני באסאן שבגרמניה. תלמידתה וממשיכת דרכה של ירדנה כהן מייסדת "המחול המחלים אותנו".

שיעור תיפוף וקצב עם לירון מיוחס 

חשיפה ליסודות תאורטיים של מוזיקה מן המזרח, הכרות עם סגנונות מוזיקליים מתרבויות שונות, כלי נגינה, לימוד מקצבים מזרחיים בסיסיים ויישומם על תוף מסגרת.

לירון מיוחס- אמנית כלי הקשה, זמרת, מלחינה ומורה למוזיקה. במהלך 18 השנים האחרונות התמקצעה בכלי הקשה מן העולם, תוך כדי למידה של הסגנונות המוסיקלים והמסורות המאפיינות אותם. יוצרת ומופיעה עם מוזיקה מקורית שלה ובהרכבים ופרויקטים בינלאומיים. בוגרת תואר ראשון במכללת לוינסקי לחינוך מוסיקלי, אקדמיה לג'אז בסיינה איטליה.

 

רפרטואר- סדנאת אמן משתנה

סדנאת אמן שבועית עם מיטב המורות בתחום. הכרות עם מגוון סגנונות אתניים ביניהם ריקודי בטן, מחול פרסי, מרוקאי, תורכי, הודי, צועני וסופי. כל מורה תעביר סדרה של 2-3, מפגשים בהם נשכלל את היכולת הגופנית ונרחיב השפה התנועתית לצד חיבור לגוף והבעה אישית.

_D4A9502.JPG
מירי.jpg
Liron Meyuhas by Natasha Zeriker1602.jpg
_D4A8574_1.JPG
bottom of page